موسیقی فارس- خانه نیما یوشیج در تهران بازگشایی شد.

خانه نیما یوشیج ، پدر شعر نوی فارسی، که سال‌ها به مخروبه‌ای تبدیل شده بود پس از کش و قوس فراوان بین شهرداری و صاحب ملک سرانجام از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران در سال ۱۳۹۸ خریداری، مرمت و بازسازی شد و در نهایت شنبه ۲۲ آبان‌ماه به عنوان «موزه شعر نوین ایران» افتتاح شد.

معاون فرهنگی و طراحی شهری سازمان زیبا سازی شهرداری تهران در این باره به ایرنا گفته است: مرمت و بازسازی خانه نیما برای مدیریت شهری رقمی بالغ بر ۴.۵ میلیارد تومان هزینه داشته است.

شاپور دیوسالار در تشریح روند بازسازی خانه نیما یوشیج، گفت: سازمان زیبا سازی از خانه نیما یوشیج ملکی به مانند ویرانه‌ای تحویل گرفت که به محلی برای پاتوق معتادان تبدیل  و بنای ساختمان در حال آوار شدن بود.

وی افزود: در اولین گام از روند بازسازی، خانه نیما در سال ۹۸ تملک و طرح مرمت و بازسازی این ملک در دستور کار معاونت فنی سازمان زیباسازی قرار گرفت و اقدام های اضطراری لازم برای خانه نیما انجام شد.

دیوسالار ادامه داد: از سوی مشاور، طرح کامل مرمت و بازسازی به شکل خانه موزه فعال تهیه شد تا از این طریق بتوان از خانه نیما یوشیج با استفاده مواردی چون خانه شعر بهره برد.

وی افزود: یکی از موضوعات در افتتاح خانه نیما توجه به شکل بهره برداری این مکان است زیرا اختلاف نظرهایی در این بخش وجود دارد که امیدواریم ظرف مدت یک هفته شکل بهره برداری از خانه نیما نیز به سرانجام برسد.

معاون فرهنگی و طراحی شهری سازمان زیبا سازی شهرداری تهران در پاسخ به این پرسش که پیشنهاد شهرداری تهران برای نحوه بهره برداری از خانه نیما یوشیج به چه شکل است، گفت: با توجه به هزینه های انجام شده در این بخش پیشنهاد ما واگذاری بهره برداری خانه نیما به بخش خصوصی است.

دیوسالار بیان کرد: در بحث خانه نیما یوشیج باید به این موضوع توجه شود که در فاصله ۲۵۰ متری خانه نیما خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور قرار دارد و شهرداری تهران به دنبال آن است به واسطه قرار گرفتن این دو ملک در نزدیکی هم و ارتباط نزدیک نیما و جلال در دوران حیات،  حد فاصل این دو ملک را به گذر فرهنگی تبدیل کند.

وی با اشاره به طرح احداث قدم‌گاه صالحیه در منطقه یک تهران گفت: اگر بتوانیم ارتباطی بین دو رویداد فرهنگی قدمگاه صالحیه و خانه نیما و جلال ایجاد کنیم به نوعی می توان گفت به سیاست سازمان زیبا سازی در ایجاد نقاط فرهنگی و مکان رویداد نزدیک شده ایم.

معاون فرهنگی و طراحی شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران در تشریح دیگر طرح های در دست اجرای مدیریت شهری که مراحل پایانی خود را سپری می کند بیان کرد: چند طرح نیمه کاره در دستور مدیریت شهری است که یکی از آن ها پیاده راه شهریار و پهنه فرهنگی رودکی است.

وی خاطرنشان کرد: پیشرفت طرح پهنه رودکی در زمان قبول مسئولیت و شروع به کار من نزدیک به ۵۰ درصد بود که امروز این پیشرفت به عددی نزدیک به ۹۰ درصد رسیده است و تا پایان ماه جاری نیز کار نصب سنگ‌فرش پهنه به اتمام می رسد.

این خانه به عنوان «موزه شعر نوین ایران» عصر امروز (شنبه) با حضور مهدی چمران – رئیس شورای شهر تهران، مهدی پیرهادی رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، سید احمد علوی عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر و مرتضی امیری اسفندقه مشاور شهردار تهران در حوره شعر، هنر و ادب افتتاح شد.

خانه «نیما یوشیج» در دوره پهلوی دوم ساخته شده و در کنار خانه جلال آل‌احمد و سیمین دانشور (دو نویسنده مطرح ایران) در منطقه شمیرانات قرار دارد و واجد ارزش تاریخی و فرهنگی است. این مجموعه در سال‌های گذشته در خطر تخریب قرار داشت که با مرمت کامل، امکان بهره‌برداری از آن فراهم شده ‌است.

درباره ی نویسنده

لی لا رضایی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *