مرادخانی: موسیقی فجرپیشتاز جشنواره ها است

0

موسیقی فارس – سارا صادقی :علی مراد خانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد ازتماشای «پوئم سمفونی سرزمین دلاوران» در جمع خبرنگاران درباره محورجلساتی که وزیر ارشاد ونمایندگان در راستای برگزاری جشنواره موسیقی فجر داشته اند توضیح داد: دربخش اول این جلسات وزیرارشاد طبق ایده های نوینی که در وزارتخانه داشتندمهمان ما بودند؛جلسه اول با مدیران بود که جناب وزیر راهبرد های اصلی وزارت خانه ونکاتی که باید به صورت مشخص ویقینی مدیران ما پیگیر باشندرا ارائه کرد.

وی افزود: در مباحث اساسی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی یک وزارت خانه حامی است ما لزوما تصدی گری را نباید در دستور کار مجموعه های وزارت ارشاد قرار دهیم ؛بحث ما این بود که مجموعه هایی که کارهای حاکمیتی یا حمایتی انجام می دهند چگونه باید عمل کنند!
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: بعد از این جلسه ،جلسه شورای سیاست گذاری ودست اندرکاران تئاتررا داشتیم درباره تاریخ برگزاری جشنواره که ازمهرماه شروع می شود ومباحث پژوهشی ،نشست ها ورویدادهایی که رخ داده است بحث شد. وزیرهم ضمن تشکر از همه گفتند که در جشنواره ها لزومی ندارد که دولت همه کارها را بر عهده بگیرد، خیلی وقتها می توان کارها را به صنوف واگذار کرد ،کسانیکه می توانند در این زمینه کار کنند این بحثی بود که ما سالها دنبال می کنیم تا بلکه بتوانیم به این موضوعات برسیم.
وی تصریح کرد: بعد از این صحبت ها به بخش موسیقی فجر رسیدیم که دست اندر کاران شورای سیاست گذاری اشارات خوبی نسبت به مسائل کردند،همانطور که می دانید نخستین جشنواره ای که بر گزار می شود جشنواره موسیقی فجر است که پیشتاز جشنواره ها است؛ 22 دی ماه هم شروع می شود. در جلسه ای که برگزار شد توضیحات مفصلی پیرامون موسیقی داده شد؛ ما در این مدت جشنواره تخصصیمان جدا شد وجشنواره جوان وجشنواره های دیگر را داشتیم ؛ تلاش کردیم در طول سال به یک جریان کلی چون جشنواره ها برسیم و بتوانیم بعد از مدت ها نگاهی متفاوت به گذشته جشنوارهها داشته باشیم.

وی افزود: و بتوانیم دریک جمع بندی فعالیت یک ساله موسیقی ایران را به نحوی بررسی کنیم هر چند که حوزه موسیقی در بحث نقد وارزیابی در رقابت با سینما وتئاتر متفاوت تر است اما به هر حال اینگونه است؛ از طرفی هم جشنواره موسیقی تلاش خود را کرده که خود را بیشتر به صنوف نزدیک کند این هم جای خوشبختی است چون صنوف هم دارند در حوزه موسیقی زیادتر می شوند؛اما اخیرا در این زمینه سازماندهی می شود ؛که این اتفاق خوبی است.

مراد خانی خاطر نشان کرد:اخیرا هم نمایندگان فرهنگی مجلس علاقه مند هستند که از جزئیات ،مباحث مختلف موسیقی تئاتر و جشنواره هایی که داریم مطلع شوند؛ با این حساب باید دید چگونه می توان با همیاری وتعامل با همدیگر کارها را پیش ببریم؛ یک دیداری با حوزه تئاتر داشتند گزارش ها را گوش کردند ودر جریان کارها قرار گرفتند از طرفی با حوزه موسیقی امروز جلساتی داشتند وخواستند که در این زمینه صحبت شود به احتمال قوی بعد از آنکه جلسات اولیه انجام شد با من جلسه ای دارند در این جلسه از دو ستان حوزه خبر هم دعوت می کنم که بیایند ودر جریان کار باشند وببینیم در این زمینه ها چکار می توانیم انجام دهیم.
وی با بیا اینکه تعامل حوزه هنری ومجلس می تواند منجر به ارتقاء کیفیت بعضی از امور شود گفت: این تعامل به مباحث مربوط به بودجه ،برنامه ریزی وبعضا جشنواره هایی که باید در آینده داشته باشیم کمک می کند؛ نه تنها در تهران بلکه در استانها. هر چقدر ارکسترها را بتوانیم در این زمینه پایدار تر کنیم می توانیم کمک کنیم که ارکسترهای بزرگ تشکیل شوند.
او در خصوص حمایت از ارکسترها گفت: انسجام درونی حوزه موسیقی مخصوصا در این زمینه می تواند بیشتر شود این می تواند منجر به حمایت بیشتر مجلس از این جریانات شود ونتیجه آن آثار خوبی است که می توانیم در حوزه های ملی ومباحثی که مربوط به مباحث ارزشی هویت ومسائل کاری مربوط به حوزه موسیقی است را بهتر وبهتر پیگیری کنیم.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حضور وزیر به جشنواره فجر گفت : انشالله وزیر امسال به جشنواره فجر خواهد آمد.
وی در پاسخ به این سوال که بیش از 30 دهه از جشنواره فیلم می گذرد ولی هنوز طبق یک آیین نامه عمل می کند ولی در حال حاضر جشنواره موسیقی به نهاد صنفی واگذار شده امکانش هست یک آیین نامه برای آن تعریف شود گفت: قطعا باید مانند همه جشنواره های دنیا هم برای آن آیین نامه تدوین شود این یک اصول اولیه کاری است بعضی وقتها جشنواره انتظار دارد که در فضای رقابتی قرار گیرد برای این معمولا یک آیین نامه واساس نامه سال می نویسند ؛ کلیتی جشنواره دارد که از مباحث اصلی آن به شمار می رود ، هر سال در فراخوان ها اشاره می شد که امسال چون مربوط به این بخش است این افراد اینگونه می توانند شرکت کننند؛امسال قرار است بخش ها را مشخص تر اعلام کنیم ، انشالله از این به بعد دوستان شما وارد حوزه غیر دولتی می شوند .

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید