بهار ایلچی: آرزویمان اجرا در سراسر ایران است/برخی محدودیت های زنان در عرصه موسیقی قانونی نیست

0

موسیقی فارس_هما سعادت: به مناسبت دهمین سال تاسیس گروه پلاریس و در پی استقبال بانوان از اجرای کنسرت این گروه و تمدید سه باره این کنسرت، تصمیم گرفتیم تا گفتگویی با بهار ایلچی موسس این گروه را ترتیب دهیم. بهار ایلچی از طریق پدر خود که خواننده و نوازنده است، با موسیقی آشنا شد و اینچنین بود که از 9سالگی به طور جدی به موسیقی پرداخت. سپس وارد هنرستان موسیقی شد و از آن زمان به صورت تخصصی نوازندگی پیانو را آغاز نمود، پس از مدتی به ساز هارپ (چنگ ایرانی) نیز علاقه مند شد. ایلچی در دبیرستان به عنوان ساز دوم خود هارپ را انتخاب نمود. در پی این فعالیتها بود که در کلاس های در خانم صدرسالک حضور یافت و با کناره¬گیری وی از تدریس و عدم وجود ساز و مدرس دیگر، مجبور شد تا مقطع دانشگاه این ساز را کنار بگذارد، ولی در دانشگاه نوازندگی را مجدد شروع نمود. ایلچی از سن 16 سالگی تا کنون به تدریس پیانو پرداخته¬ است. و اما نقطه عطف فعالیت های ایلچی پس از پایان دوره تحصیلاتش در دانشگاه بوده که بلافاصله گروه پلاریس را به کمک دوستان خود تاسیس نموده است، تا کنون قریب به 10 سال است که از تاسیس این گروه موسیقایی بانوان گذشته است.

از ستاره قطبی بگویید، چطور شد به فکر تاسیس یک گروه بانوان افتادید و چرا مانند اکثریت بانوان هنرمند با آقایان در یک گروه و در کنار مردان به فعالیت نپرداختید؟
من از دوران دبیرستان به داشتن یک گروه که همه اعضای آن بانوان باشند فکر می کردم. گروه های مختلط عمدتا خواهان نوازندگان حرفه‌ای هستند. من دوست داشتم خانم ها بتوانند تمام توانایی خوانندگی و نوازندگی خود را به نمایش بگذارند. در اصل می‌خواستم به خانم ها این فرصت را بدهم که در این گروه تجربه کسب نمایند. در این راستا، در دانشگاه با چند نفر از همکلاسی های خود تصمیم گرفتیم که این گروه را تشکیل بدهیم و برای آنکه بتوانیم کل سازهای پاپ را داشته باشیم هر کدام چند ساز مختلف را آموزش دیدیم. من نیز با انواع گروه های آقایان از پاپ گرفته تا سنتی بخاطر نوازندگی ساز چنگ، قبلا کار کرده ام ولی تمایل داشتم گروهی که تاسیس می¬کنم متفاوت باشد تا خانم¬ها هم بتوانند خوانندگی را تجربه کنند.

چطور شد که اسم پلاریس را انتخاب کردید؟
در حقیقت یک حرکت نمادین بود چرا که پلاریس به معنی ستاره شمال یا قطبی است که همیشه دیده می شود. به پیشنهاد یکی از دوستان انتخاب کردیم به این امید که گروه ما هم همیشه ماندگار باشد و دیده شود.

در ابتدای تشکیل گروه، اعضا را چطور انتخاب کردید؟
موسیقی یعنی احساس، به همین خاطر بود که من تصمیم گرفتم از دوستانی که با هم موسیقی را شروع کرده بودیم اعضای تیم را انتخاب کنم تا قلب هامان هم به یکدیگر نزدیک باشد. هسته اولیه گروه شش نفر بودند که الان پنج نفر از آن هسته، هنوز در گروه حضور دارند. اما اعضای دیگر در طی این ده سال تغییر کرده اند.

از سال ۹۲ تاکنون پلاریس دو اجرا در جشنواره موسیقی فجر داشته است، برای یک گروه بانوان آن هم با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی و فرهنگی حاکم بر جامعه کارنامه بسیار خوبی محسوب می شود. در مورد این مساله لطفا کمی توضیح بدهید.
ما غیر از جشنواره موسیقی فجر، در جشنواره های دیگری نیز شرکت داشته ایم و حتی موفق به کسب مقام شده ایم. مانند جشنواره تئاتر فجر که در بخش بین المل موسیقی تئاتر مقام اول را کسب کردیم. ولی الان یکی دو سال است که باز ورود بانوان به جشنواره قدغن شده و گروه های موسیقی زنان اساساً از جشنواره حذف شده اند.

آیا برای آینده پلاریس برنامه خاصی دارید؟
پیش از هر چیز تمایل داریم که در شهرهای مختلف کشورمان برای خانم ها اجرا داشته باشیم، سپس به اجراهای جهانی بپردازیم. برای امسال هم قصد داریم که اجرایی با حضور یک خواننده مرد داشته باشیم که در اینصورت، اولین گروه در ایران و حتی جهان خواهیم بود که با نوازندگان خانم و با حضور تنها یک آقا و آن هم خواننده به روی صحنه می رود.

آیا تمایل به تغییر سبک ندارید؟
تغییر سبک ؟! خیر! همچنان مایل به ادامه فعالیت مان حول محور سبک پاپ هستیم. اما شاید در قالب موسیقی پاپ کلاسیک، پاپ راک یا پاپ جَز نیز کار کنیم. ولی چیزی که مسلم هست این است که مایل هستیم با مردم عادی در تماس باشیم و در دل این مردم رخنه کنیم.

در اجرای گروه قطعات ترکی، کردی، گیلکی، عربی، انگلیسی، فرانسه و حتی هندی هم دیده می شد. چطور شد که به این همه تنوع رسیدید؟ تعداد زیاد خواننده ها گروه را دچار مشکل نمی کند؟
از همان اولین اجرای گروه تصمیم گرفتیم که اجراهایمان چند زبانه باشد. چون هم کشورمان دارای چندین زبان و گویش مختلف است و هم با این کار ما می توانیم سفیر ایران در جهان باشیم. چون ارتباط هم از طریق زبان و هم موسیقی صورت می گیرد، تا به همه بگوییم که شاید زبان های ما تنوع داشته باشند ولی همه ما در اصل یکی هستیم. البته گروه ما اولین گروهی بود که با چندین خواننده و با زبان های مختلف به روی صحنه رفته است. البته بعد از ما بعضی گروه های آقایان هم الگوبرداری کردند و در حال حاضر این کار را انجام می دهند. با توجه به تعدد زبان و خواننده ای که داریم، ما امکان اجرای 15 الی 18 قطعه در قالب زبان های مختلف را داریم که در نهایت در هر کنسرت ما 3 آهنگ فارسی نیز اجرا می کنیم. انتخاب آهنگ ها بنا به سلیقه و بسته به تکنیک، با هدف نشان دادن توانایی گروه انتخاب می شوند و تنظیم کننده آهنگ ها پوریا پیرزاده هستند که با تنظیم خوب آهنگ، آن را متناسب و از آن خود گروه می کند.
گروه ما هم خواننده ثابت دارد و هم میهمان، خواننده ثابت گروه ستاره قطبی، مهشید مولایی است که از اول با ما همراه بوده است، نگین رشیدی هم حدود چهار سال است با ما همکاری دارد. گروه ستاره قطبی با آغوش باز پذیرای همه خوانندگان خانمی است که تمایل دارند استعدادشان را در عرصه عمومی به نمایش بگذارند. خوشبختانه تاکنون این مساله برای گروه مشکل ساز نبوده. چه بسا از نظر من این ویژگی یکی از نقاط قوت پلاریس نیز بوده است.

در مورد قطعه ای که به مناسبت دهمین سالگرد تاسیس گروه اجرا کردید هم توضیح دهید. شعر، تنظیم، آهنگسازی و … با چه کسانی بوده است؟
تمام قطعات فارسی که اجرا می شود ساخته اعضای اصلی گروه است. این قطعه هم با موضوع موقعیت هایی که دیده یا شنیده نشده ایم، و یا نادیده گرفته شده ایم ولی باز امیدمان را حفظ کردیم و با عشق ادامه دادیم تا امروز. که خدارا شکر قطعه تاثیرگذاری هم از آب در آمده است. شعر این قطعه سروده سامان ناجیون، آهنگسازی سحر دزواره ای که نوازنده درام و گیتار گروه هستند و تنظیم آن هم با پوریا پیرزاده بوده است.

با توجه به شرایط فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشورمان و سختگیری هایی که برای فعالیت گروه هایی مثل پلاریس وجود دارد و ممنوعیت آوازخوانی بانوان و.. شما چطور با مخاطبان تان ارتباط برقرار می کنید؟ چطور تبلیغ می کنید؟ اصلا امکان پذیر است؟
ما در زمان تشکیل گروه و شروع به کار، از محدودیت ها و مشکلات احتمالی خبر داشتیم، ولی در عمل، محدودیت های بیشتری را تجربه کردیم که بعضا قانونی هم نبودند. متاسفانه هر روز هم کار سخت تر می شود.
در زمینه تبلیغات هم محدودیت های زیادی داریم. اما امیدوار هستیم که خانم ها با تبلیغ کلامی خود، ما را به یکدیگر معرفی کنند.

نظرتان پیرامون آینده موسیقی بانوان و فعالیت شان در این عرصه چیست؟
با توجه به محدودیت هایی که وجود دارد خانم ها همچنان به تلاش ادامه داده اند و موسیقی بانوان در حال رشد است. با مقایسه بین گروه های بانوان با گروه های آقایان می توان گفت که به زودی روزی می رسد که فرقی بین گروه های موسیقی آقایان و بانوان باقی نخواهد ماند، حتی به جرات می توان گفت که بعضی از خوانندگان گروه ستاره قطبی از بهترین خوانندگان حال حاضر کشورمان هستند که نظیر ندارند.

کمی از اموزشگاه پلاریس بگویید، چطور به فکر تاسیس اموزشگاه افتادید و کار چطور پیش رفت؟
من از 16سالگی تدریس پیانو را آغاز کرده ام، اما در پی تقاضا و استقبال مردم بود که حدود دو سال قبل آموزشگاه پلاریس را هم تاسیس کردم. در آموزشگاه سعی کرده ایم با متدها و تکنیک های روز دنیا با کودکان موسیقی کار کنیم و در اصل آنها را به موسیقی علاقه مند کنیم. چون یادگیری موسیقی نه تنها کار ساده ای نیست بلکه بسیار انرژی‌بر است و نباید با دید ساده‌انگارانه ای سراغش رفت، چون در آن صورت فرد سریع از آن دلزده و ناموفق خواهد بود، خصوصا کودکان که نیاز به تفریح و سرگرم شدن دارند. باید کودکان بدانند که با موسیقی می‌شود حتی بیماری‌ها را درمان کرد، اما همین مسائل مهم را باید با زبان کودک به او منتقل کنیم تا برایش قابل درک باشد.

غیر از آموزشگاه و گروه پلاریس در حال حاضر فعالیت دیگری هم دارید؟
در حال حاضر به دلیل محدودیت زمانی تنها در آموزشگاه پلاریس تدریس می‌کنم، اما با گروه‌های دیگر موسیقی هم همکاری می‌کنم.

در پایان اگر نکته یا مطلبی باقی مانده که تمایل دارید مطرح شود را با مخاطبان موزیک فارس در میان بگذارید.
ما با همه محدودیت‌هایی که وجود دارد، سعی می کنیم که به کارمان ادامه دهیم چون مایل هستیم تا در کشور خودمان اجرا داشته باشیم و در تمام شهرهای ایران برای خانم های سرزمین خودمان، پرچم خانم های ایرانی را بالا نگه داریم. چه در تهران و چه در سراسر ایران، هدف ما ملی است. مهمترین فاکتور موفقیت در راه رسیدن به این هدف نیز همکاری و همراهی مخاطبان پلاریس با ما است. چرا که تنها سرمایه موزیک بانوان فقط و فقط ارتباط چهره به چهره در کنسرت ها است و بس. از همین رو خواهش همه گروه های موسیقی زنان از خانم هایی که به دیدن اجراهای گروه های مختلف می روند این است که هر کدام یک رسانه باشند تا در جهت تبلیغ هنرمندان مورد علاقه شان نقش مهمی ایفا نمایند. حقیقتا تنها راه تبلیغ ما کیفیت در اجرای کنسرت هاست و تلاشمان جلب رضایت مخاطب در تمام کنسرت هایمان است.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید