گفت و گو با احسان دانش فرید؛ خواننده موسیقی پاپ:

عجله ای برای دیده شدن ندارم

0

موسیقی فارس- احسان دانش فرید جز معدود خوانندگانی است که کم کار و گزیده کار است و با وجود کم کاری اصالت های موسیقی خود را همراه دارد.

این خواننده عرصه موسیقی پاپ با وجود این توانسته آنچه که در این عرصه می خواهد را به دست بیاورد.

دانش فرید این روزها سرگرم تولید یک آلبوم موسیقی در سبک پاپ است تا بیشتر و بهتر به جامعه موسیقی شناخته شود.

با وی درخصوص کارهایش صحبت کرده ایم که می خوانید:

فعالیت کم باعث نشده از فضای موسیقی این روزها دور شوید و کارهای چندان با ربط منتشر نکنید؟

دقیقا کم کار کردنم به همین دلیل است که حتی برای مدتی هم که شده، از فضای موسیقی امروز دور باشم. ایکه در فضای موسیقی خودت باشی، با موسیقی خودت و سلایقی که داری عجین می شوی و کارهایی که منتشر می کنی رنگ و بوی موسیقی خودت را دارد. دیگر شبیه کسی نیستی و به نظر نمی رسد از روی کسی کپی کاری والگو کاری کرده باشی!

 

در آلبومتان قطعات جدید استفاده می کنید با به همان انتشار تک قطعاتی که پیش از این منتشر کرده اید، بسنده می کنید؟

بیشتر قطعات آلبوم، کارهای منتشر نشده و شنیده نشده اند ولی از کارهای منتشر شده هم حتما درآن استفاده می کنم. چون لازم است که از کارهایی که مردم آنها را شنیده اند در آلبوم وجود داشته باشد تا بتوانند با آلبوم ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این برای هماهنگی با آنچه بوده و هستم و خواهم بود، لازم است که کارهایم کنار هم و دریک مجموعه قرار بگیرند.

 

این آلبوم فضای صرفا ایرانی دارد یا به المان ها و استانداردهای جهانی نیز نزدیک است؟

فضای این آلبوم کاملا ایرانی است ولی تمام تلاش من و عوامل کار نزدیک بودن به استاندارهای ممکن است. تا جایی که امکان داشته باشد سعی می کنیم آنچه ایده آل و استاندارد یک موسیقی قابل درک و قابل فهم است را تولید کرده و به سمع و نظر مخاطبان خود برسانیم. شاید با احتساب این روزی به عرصه جهانی نزدیک شویم.

 

سیل خوانندگان یک شبه بازار موسیقی را فرا گرفته است. فکر نمی کنید این حضور بی رویه به راهی که شما در حال طی کردن آن هستید، لطمه بزند؟

نه اتفاقا فکر می کنم وجود خواننده های زیاد باعث رقابت هر چه بیشتر خواهد بود ضمن اینکه اغلب خواننده هایی که الان در مارکت وجود دارند، زود گذر هستند و ماندگار نخواهند بود. خیلی از این خوانندگان یک شبه معروف شده اند و موسیقی مصرفی به خورد مردم می دهند. اما من سعی می کنم از این فضا به دور باشم و موسیقی ماندگار تولید و منتشر کنم.

 

آموزش موسیقی چه تاثیری در کیفیت و کمیت کارهای تولید شده دارد و در موسیقی شما چطور؟

به نطر من آموزش حرف اول را در این زمینه می زند و دلیل کم کار کردن من به همین موضوع مربوط می شود. به خاطر وسواسهایی که دارم، سعی می کنم آموزشهای لازم را ببینم و با نزدیک شدن به استاندارهای لازم به انتشار کار اقدام کنم.

 

چه تلاشی برای متمایز بودن از دیگران کرده اید؟

همین که آموزش را اولین و آخرین ملاک خودم قرار داده ام و تن به خواندن هر موزیک پیش پا افتاده ودم دستی ندادم به قدر کفایت از دیگران متمایز شده ام.

این وجه تمایز در چیست؟

سطح خواستگاه. خیلی ها شاید می خواهند با انتشار چند قطعه دیده شوند یا خیلی ها با رسیدن به اجراهای پلی بک و نیمه پلی بک خودشان را اشباع و راضی می کنند. ولی خوانندگی به اینجا ختم نمی شود و المان های بسیار زیادی برای استاندارد بودن لازم دارد.

قطعا به این فکر کرده اید که هر کارتان نباید شبیه دیگری باشد. برای این منظور چه کرده اید؟

سعی می کنم تنها به ایده آلم که کامل شدن است، فکر کنم و عجله ای برای دیده شدن نکنم. چون باید برای رسیدن به آنچه در ذهنم دارم، سالها تلاش کنم. باید خودم را به آنچه ایده آلم است نزدیک کنم. من نمی توانم مثل بعضی ها باشم که از روی دیگران، از روی هم و حتی از روی خودشان کپی می کنند.

 

برای کنسرت چه برنامه ای دارید؟

قطعا کسانی که بخواهند بلیط کنسرت بخرند، دلشان می خواهد موزیک خوب و متفاوت بشنوند.

من هم اول سعی در تکمیل آلبوم دارم تا بتوانم کارهای شنیدنی و خاصی برای اجرا داشته باشم.

 

تا به حال فیت هم کار کرده اید؟

خیر ولی شاید روزی این اتفاق بیافتد.

 

کارهایتان بیشتر محتوا و تم عاشقانه دارد. چرا؟

برای اینکه محتوا و تم عاشقانهی روی احساس مخاطب بیشتر تاثیرگذار است. ضمن اینکه تم عاشقانه برای شخص من نیز جذاب است و بهتر می توانم با آن ارتباط برقرار کنم.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید