مصاحبه خواندنی با خواننده کوی رضا (ع)

سنت ایرانی باید در دنیا مطرح باشد

0

موسیقی فارس- لی لا رضایی: «حمیدرضا پنجه پور» از خوانندگان اصفهانی کشورمان است که در زمینه موسیقی سنتی به فعالیت می پردازد. وی در سال 1374 آلبومی با نام «بزم عاشقانه» را روانه بازار کرد. وی در نواختن ساز سنتور هم دستی بر آتش دارد، اما به زودی کنسرتی از ایشان به مرحله اجرا در می آید که به همین بهانه گفت و گویی ویژه با این خواننده ترتیب داده شده است که در ادامه می خوانید :
 در میان سبک های آوازی، سبک ایرانی معمولا این روزها گم شده است و تعداد خوانندگانی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، انگشت شمار است، چطور با این سبک کار می کنید؟
سبک ایرانی درتمام دنیا کاملا مشخص وشناسایی شده وتوسط اساتید مجرب همچنان پابرجاست….بنده درهمه حال خواستم که هرکجای دنیای پهناور اجرایی داشته باشم نام ایران سربلند وفرخنده باشد چون در جهان اصیلترین هستیم.اگرهنرمندان این اصل را پاس بدارند میتوان قدم های بزرگتری برداشت…

 

آیا مخاطبان این سبک مانند دیگر سبک ها هستند و شما در رابطه برقرار کردن با آنها مشکل ندارید یا اینکه سختی های خود را دارید؟
درحال حاضر هرسبک که درایران و دیگر کشورها اجرا می شود، مخاطب خواص خودش را دارد وبصورت سلیقه ای است.ولی بایدکلماتی واشعاری بکاربرد تاشنونده دچار سردرگمی نشود.

 

 فکر می کنید دور شدن از این سبک و فرم آواز خوانی چه دلیلی می تواند داشته باشد؟
بیشتر جوانان درحال حاضر از پاپ بدلیل بیشتر شادبودن وهمه گیر بودن استقبال می کنند.به نظر من باید تغیراتی اساسی در نوشتاری سبک سنتی ایجاد کرد که جوانان به سمت سبک ایرانی بروند ولی بعضی ازسازها به تنهایی برای جوان جلب توجه بیشتری دارد واحساس بهتری برایشان ایجاد می شود.

 در رزومه شما آموزش نزد استادان پیشکسوت و صاحب سبک دیده می شود. این مقوله چقدر شما را به نزدیک شدن به سبک آنها و همین طور ادامه رو بودنشان تشویق کرده است؟
بنده هرچقدرهم تلاش داشته باشم بازهم درمقابل عظمت سبک ایرانی وپیشکسوتان ایرانی قطره ایی بیش نیستم.من بصورت ذاتی عاشق سبک ایرانی هستم وخواهم بود.
 فکر می کنید رهرو کدام یک از استادان خود هستید؟
رهرو کلیه اساتید هستم. هدف رسیدن به سبک ایرانی سنتی است نه شخص موردنظر!
استادمحمدرضاشجریان، استاد فکور، استاد پایور، استاد کریمی، استاد دوامی و ….این نام بعضی ازاساتیدی است که بیشتر هنرجویان باهمین سبک ها کار می کنند.

 پس با مقوله تقلید بیگانه اید؟
تقلید ازچه چیزی؟
ازسبک وخواندن دیگران؟
از لحن خواندن ونوع بیان دیگر خوانندگان؟
از روی تصانیفشان ؟
یا ازروی جنس صدا وتقلید به همان خواننده ؟
بنده ترجیح می دهم جنس صدای خودم را داشته باشم.وترجیح میدهم پای جای پای بزرگان نمایم تاسبک اصیل را فراگیرم.

برای جذب طیف بیشتری از مخاطب، علاقه ندارید که به پاپ نزدیک تر شوید؟
اگربگویم نه که دروغ است. بعضی مواقع دیده شده درپاپ سرمایه به سرمایه اضافه می شود ومخاطبان بیشتری جذب میگردند ولی آخرکار چی؟ تمام می شود ودوباره خواننده دیگری باترفندهای بهتری وارد صحنه می شود که افراد گذشته را محو می نماید.برای همین سبک سنتی هرچه قدر هم پیش برود بازهم جایگاهش عالیست.

 در کنسرت پیش رو چه برنامه ای را شاهد هستیم؟
انشاا…برنامه خوبی درنظرداریم… باید دید و شنید.

حضور استاد رشیدی چه تاثیری در روند کنسرت پیش روی شما دارد؟
جناب استاد عزیزم امین اله خان رشیدی از پیشکسوتان این عرصه هنری هستند وباعث افتخار بنده ودیگران است که برای دومین بار درکنار ایشان شاگردی می نمایم ودرس می گیرم….

 چه تمهیداتی برای موفقیت کنسرت پیش رو در نظر گرفته اید؟
تمهیدات برعهده استاد عزیزم جناب آقای جمشید آقایی می باشد وایشان ازهمه لحاظ تصمیم گیرنده هستند و چیدمان گروه را عهده دارند …

فکر می کنید به ایده آل های خود در این زمینه دست یابید؟
به امید خداوند متعال و بایاری دوستان وهمراهان گرامی

 چقدر با ایده آل ها و استانداردهای جهانی فاصله داریم؟
این سوال اگر درزمینه سبکهای سنتی ما ایرانیان باشد که جای جواب ندارد چون سبک سبک ایرانیست.
ولی اگر در زمینه پاپ باشد امیدوارم نوازندگان بصورت حرفه ای نوازنده ساز های غربی باشند وخوانندگان هم با خواندن درست وصحیح و بدون این که تقلیدی از دیگران انجام دهند، بخوانند.

 فکر می کنید به این استانداردها دست یابیم؟
با وجود خوانندگان مطرح ایرانی جای هیچ جوابی نیست.میدانم که موفق هستند.

مشکل از کجاست که به رسیدن به جایگاه درست ، سخت شده است؟
نباید تقلیدی از موزیک ونوع صدا دربین باشد که این امر ضعف سازنده آهنگ را نشان میدهد که برای خودم چندین سال پیش اتفاق افتاد وکارم به شکایت از آهنگساز کشید.
در سطح جهانی منتظر کنسرت ها و برنامه های شما باشیم؟
بله حتما…این اصلی ترین حدف بنده است … باید سنت ایرانی نمایانگر در دنیا باشد.

حرف آخر؟
برای تمام عزیزانی که در این عرصه مشغول فراگیری هنر ایرانی هستند آرزوی موفقیت دارم…ازتمام کسانی که تابه کنسرت عشاقحال از بنده حمایت فرمودند مخصوصا بزرگان کمال تشکر را دارم.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید