برگزاری اولین دوره اختصاصی ترانه نویسی با عنوان «کارگاه ترانه»

اهورا ایمان: این کارگاه آموزشی، برای همه اهالی موسیقی است

0

موسیقی فارس- سهند اینانلو: ترانه سرای مطرح کشورمان از برگزاری برگزاری دوره ای اختصاصی با عنوان «کارگاه ترانه» در موسسه هنری «آواز باران» ، خبر داد.

اهورا ایمان در گفت و گو با موسیقی فارس، ضمن اعلام این خبر گفت: این کارگاه در واقع کارگاهی برای اهالی موسیقی است. در واقع این دوره نخستین دوره خصوصی در زمینه ترانه است که تا به حال برگزار شده و شکلی آکادمیک دارد. هرچند پیش از این نیز من در چندین کارگاه با محوریت دولت به عنوان مدرس شرکت کرده بودم ولی هیچگاه دوره ای با این کیفیت در هیچ مجموعه غیردولتی سابقه نداشته و ازاین جهت منحصر به فرد خواهد بود.

وی در مورد نحوه برگزاری این کارگاه گفت: این کلاسها در دو دوره مقدماتی و پیشرفته برگزار می شود که دوره مقدماتی شامل سرفصلهایی همچون مبانی و شناخت ترانه، وزن و قافیه وموسیقی ترانه است و دوره پیشرفته نیز در چهار عنوان تدریس خواهد شد متشکل از تفاوتهای شعر و ترانه، عناصر سه گانه ترانه، بیان و بدیع در ترانه و ترانه مکتوب.

این ترانه سرای پیشکسوت در ادامه خبر از تالیف کتابی با همین محتوا و ساختار داد و وعده چاپ آن را به هنرجویان و علاقمندان به این دست مباحث ادبی داد، و در رابطه افزود: چندین سال است که در صدد چاپ این کتاب با همین سرفصلها هستم اما انتشار آن کمی به تاخیر افتاد. امیدوارم به زودی آماده انتشار شود تا برای ارائه به هنرجویان به عنوان مرجع در همین کارگاه مشکلی نداشته باشیم و هنرآموزان هم به شکل منسجم تری به مباحث دسترسی خواهند داشت.

ایمان در مورد اهمیت برگزاری چنین دوره هایی در چارچوب غیردولتی نیز چنین گفت: من تاکنون دردوره های دولتی مختلفی مثل «عصر شعر و ترانه» و «کانون زمستان» تدریس کرده ام ولی هیچکدام صورت آکادمیک و حرفه ای نداشته اند، چرا که تعداد هنرجویان متغیر بوده و امکان محول کردن تکالیف و تمرینات گوناگون به عهده هنرجو نبود. ولی در این دوره که با همکاری موسسه هنری «آواز باران» برگزار خواهد شد تمام هنرآموزان پله پله کلاسها را می گذرانند و در نهایت یک پروسه آکادمیک را طی خواهند کرد. به طور مثال در این کارگاه از هنرجویان تکالیفی در قالب تحقیق و پژوهش خواسته می شود تا به شکلی عملی درگیر روند علمی مباحث شوند.

وی تاکید کرد: همچنین دوره های کارورزی اصولی و بسیار کارآمدی خواهیم داشت که هنرجو به صورت کاملا کاربردی با نحوه ترانه نویسی و بطور جدی با تصنیف و یا ترانه بر اساس ملودی مکتوب آشنا خواهد شد، قالبهای مختلف را خواهد آموخت و با وزنهای گوناگون روبرو می­شود. در این روندی که گفته شد، ناخودآگاه یک هنرجو مسائل و مشکلات مرتبط با یک ترانه سرا را نیز لمس خواهد کرد. برای مثال هنرجویان پس از گذراندن این دوره قدرت تمیز دادن شعر و ترانه را از یکدیگر کسب خواهند کرد. تمام این تمرینات و تکالیف در نهایت منجر به این خواهد شد که شرکت کنندگان پس از پایان دوره توانایی خلق یک ترانه اصولی و درست را خواهند یافت ، صد البته که تمام اینها بستگی به ذوق و قریحه هنرجو دارد و علاقه اش در جهت تمرین و ممارست مداوم تا بتواند ترانه ای قابل اعتنا بر روی کاغذ بیاورد.

وی در مورد مخاطبان این دوره اظهار داشت: نکته مهم این است که فضای موسیقی امروز ما دچار مشکلات زیادی است ک یکی ازاین مشکلات، به عدم آشنایی خواننده و آهنگساز با یک ترانه خوب و اصولی بر می­گردد و این مساله لطمه بزرگی را بر پیکره­ی موسیقی ایران وارد آورده است. از همین رو تاکید می­کنم که این دوره صرفا برای علاقمندان به ترانه سرایی برگزار نمی­شود. چراکه خواننده ها و آهنگسازها هم می­توانند با شرکت در چنین کارگاههایی به ارتقای سطح کیفی آثارشان کمک بزرگی بکنند.

وی در پاین و در ادامه صحبتهایش گفت: متاسفانه شاهد آن هستیم که اکثر آثاری که اجرا می شوند یا سفارشی هستند و یا بصورت کاملا اتفاقی در اختیار خواننده و آهنگساز قرار می­گیرند و شوربختانه آنها قدرت تشخیص بین ترانه خوب و بد را ندارند. «کارگاه ترانه» دقیقا رسالت آموزش این اصول به علاقمندان و فعالان عرصه ادبیات آهنگین را بر عهده دارد.

علاقمندان به شرکت در کارگاه ترانه می توانند برای کسب اطلاعات تکمیلی پیرامون زمان و نحوه برگزاری و شیوه ثبت نام با موسسه هنری آواز باران تماس بگیرند. راه های ارتباطی با موسسه در پوستر منتشر شده توسط این مجموعه ذکر شده است.

منبع: اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید