برگزاری جشنواره موسیقی صوفیانه در هند

0

موسیقی فارس-انجمن صوفیان چشتی به رسم سنت هرساله، جشنواره موسیقی صوفیانه را پاییز امسال، در بزرگداشت امیرخسرو دهلوی و با همکاری خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد هند برگزار می‌کند.

 

به گزارش موسیقی فارس، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محسن آشوری ـ وابسته فرهنگی کشورمان در حیدرآباد هند ـ در دیدار با مظفر علی صوفی ـ دبیر انجمن صوفیان چشتی ـ بیان کرد: هند سرزمین دانش، فرهنگ، هنر و مذاهب است. صوفیان و عارفان این سرزمین از دیرباز در بین بشریت از شهرت برخوردار بودند که یکی از بزرگان هند، امیرخسرو دهلوی است. وی شاعر و عارف نامدار فارسی‌زبان هندوستان و از شهرت بسیاری برخوردار است. امیرخسرو از سلسله صوفیان چشتیه بود و موسیقی هندی و ایرانی را به خوبی می‌شناخت.

او ادامه داد: امیرخسرو دهلوی از بزرگ‌ترین شاعران هند در حماسه‌سرایی و عرفان مهارت داشت و دارای آثار مختلف شعری همچون غزل و مثنوی و رباعی بود. برخی از اهل ادب او را سعدی هند لقب داده‌اند. بنابراین بسیار کار پسندیده و شایسته‌ای را انجام می‌دهید که با برگزاری جشنواره موسیقی، نام و یاد این شاعر فارسی‌گوی را زنده نگه می‌دارید.

وابسته فرهنگی کشورمان اضافه کرد: امیدوارم این اقدام شما انگیزه‌ای برای فراگیران زبان فارسی باشد و دانشجویان و جوانان هند نیز با عارفان ایران‌زمین آشنا شوند.

آشوری گفت: امام خمینی (ره) از بزرگان عرفان بود که دیوان آن بزرگ‌مرد قرن معاصر، مملو از اشعار عرفانی است که به پیروان صوفیان چشتیه مطالعه آن را توصیه می‌کنم. همین طور مقام معظم رهبری (مدظله العالی) دارای اشعار عرفانی بسیاری هستند که مطالعه آن برای صوفیان بسیار مفید است.

در ادامه مظفر علی صوفی ـ دبیر انجمن صوفیان چشتی ـ نیز اظهار کرد: تاریخچه این برنامه چنین بود که در پنج سال گذشته جشن امیرخسرو دهلوی همواره در حیدرآباد هند با همکاری سرکنسولگری ایران در حیدرآباد برگزار شده است. این جشنواره موسیقی به منظور همگرایی ملی، صلح جهانی و تعامل بین مذاهب همه‌ساله برگزار می‌شود. اولین جشنواره امیرخسرو دهلوی و موسیقی صوفی در سال ۲۰۱۳ آغاز و سپس به طور منظم همه‌ساله ادامه یافت. در این جشنواره پیروان مذاهب مختلف شرکت می‌کنند؛ حتی مذاهب غیرمسلمانان و هندوان و در کل از این جشن استقبال خوبی دارند.

او افزود: همان طور که می‌دانید امیرخسرو دهلوی، شخصیت بسیار برجسته و چندوجهی است که در شبه قاره هند و کشورهای ایران، ترکیه و روسیه مورد احترام قرار می‌گیرد. این شاعر بزرگ صوفی اولین شاعر هندی بود که اشعار ایشان در مدارس و دانشگاه‌های بسیاری از کشورها تدریس می‌شود.

دبیر انجمن صوفیان چشتی ادامه داد: هدفی که از برگزاری این جشنواره موسیقی و فرهنگ صوفی وجود دارد، تبیین شخصیت این عارف بزرگ است. عارف و شاعری که پیام‌رسان عشق، صلح و آرامش است که باید در جامعه آن را گسترش دهیم. البته اهداف دیگری همچون غنا بخشیدن به موسیقی هندوستان، تعامل بین مذاهب و وحدت ملی هم در برگزاری این جشنواره وجود دارد.

صوفی افزود: در سال‌های گذشته معمولاً از کشورهایی مثل ایران، مصر و ترکیه، مهمان‌هایی از مسلمانان و صوفیان از قبیل اساتید ادبیات و یا گروه‌های موسیقی صوفی را میزبانی کرده‌ایم که امید است امسال هم بتوانیم از ایران هم گروه موسیقی و یا استاد ادبیات امیرخسرو دهلوی‌ شناس داشته باشیم.

مظفر علی صوفی اعلام کرد: جشنواره بعدی موسیقی صوفیانه در بزرگداشت امیرخسرو دهلوی، پاییز امسال (آبان‌ماه) برگزار خواهد شد.

در پایان این دیدار وابسته فرهنگی کشورمان در حیدرآباد هند از آمادگی خانه فرهنگ ایران برای همکاری در انجام این جشنواره خبر داد.

صوفیان چشتی از پیروان امیرخسرو دهلوی، عارف شهیر هندی هستند که همه‌ساله جشنواره موسیقی را برای بزرگداشت وی در حیدرآباد هند برگزار می‌کنند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید