«طرز مستور» را روی صحنه می‌برند

1

موسیقی فارس – تازه‌ترین اجرای زنده پروژه «طرزِ مستور» با هنرمندی علی بهرامی فرد و هادی آذرپیرا دوشنبه 31 تیر ماه در تالار رودکی تهران برگزار خواهد شد. آلبومِ این اثر نیز هفته‌ی آینده منتشر می‌شود. از این دو هنرمند که همکاری های مشترکی با کیهان کلهر در کنسرت های پیشین او داشتند، پیش از این آلبوم بی کلام «راح روح» منتشر شده بود.

این برنامه به همت موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار» با مدیریت و تهیه کنندگی افشین معصومی در تالار رودکی تهران برگزار می شود.

«طرز مستور» از جمله پروژه های موسیقی ایرانی است که طی ماه های اخیر علاوه بر تهران در چندین شهرستان نیز پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

علی بهرامی فرد از جمله هنرمندانی است که تحصیلات آکادمیک خود در دوره های عالی آموزشی به اتمام رسانده است. او علاوه بر تالیف کتاب های مختلف تخصصی و تدریس دروس مختلف موسیقی از جمله ردیف موسیقی دستگاهی ایرانی، مبانی آهنگسازی ، فرم و آنالیز و تئوری موسیقی در مراکز مختلف دانشگاهی و آموزشی آلبوم های «راهه»، «گشایش»، «زبعد ما»،«تنها نخواهم ماند» را در بازار موسیقی منتشر کرده است.

هادی آذرپیرا نیز از جمله نوازندگانی است که نواختن تار ایرانی را ابتدا نزد داود آزاد آموخت. وی پس از شاگردی در محضر استاد محمدرضا لطفی عضو گروه موسیقی «شیدا» شد. این هنرمند پس از حضور در گروه موسیقی «رهاب» در گروه های دیگری چون «مهرورزان» و «کسری» در تبریز حضور یافته و بعد از چندی همراه با کیهان کلهر در کنسرت هایش به عنوان نوازنده تار به هنرنمایی پرداخت. حضور در چندین پروژه به عنوان نوازنده و کسب چند عنوان نوازنده برتر از جشنواره های معتبر موسیقایی در کشور و تدریس در چندین مجموعه آموزشی از دیگر فعالیت های این هنرمند در عرصه موسیقی است.

تازه ترین کنسرت پروژه «طرزمستور» با هنرمندی علی بهرامی فرد و هادی آذرپیرا و تهیه کنندگی افشین معصومی ساعت 21 روز دوشنبه 31 تیرماه به همت موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار» در تالار رودکی تهران برگزار می شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

1 دیدگاه

 1. باز هم سرقت هنری دیگر؛
  سرقت آثار یک شاعر توسط یک خواننده
  یدالله گودرزی، شاعر و ترانه نویس و مدیر گروه فرهنگ و اندیشه رادیو ایران به خوانده شدن بدون اجازه ی آثارش توسط یکی از خوانندگان اعتراض کرد.

  به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ گودرزی در گفتگویی دراین باره گفت: متاسفانه به رسمیت نشناختن حقوق هنرمندان چه عمدی و چه سهوی،دراین روزها تبدیل به معضل شده است. مدتهاست برخی از خوانندگان، بدون اجازه صاحبان آثار، اقدام به استفاده از اشعار و ترانه ها می کنند و خود را نیازمند اجازه از آنها نمی دانند. برخی از آنها هم متاسفانه جملاتی بی سروته می نویسند و به عنوان ترانه به خورد مردم می دهند، این آثار نه تنها ارزش ادبی ندارد بلکه وهن کلام و شعر و تخریب زبان فارسی است.

  او درباره انگیزه این کار می گوید: اصلی ترین دلیل شاید فرار از پرداختن حقوق مادی اثر است.آنها به ماندگاری نمی اندیشند بلکه جهان بینی برخی از آنها تنها تا نوک بینی است! در میان هنرمندان، متاسفانه شاعران از همه مظلومترند. با اینکه کلام به قطعه موسیقی جهت می دهد و از ارکان مهم ماندگاری یک قطعه است اما کمترین دستمزد به شاعر تعلق می گیرد. برخی اوقات هم که بدون اجازه آثار شاعران مصادره می شود.

  یدالله گودرزی (شهاب) درباره وجود قوانین پیشگیرانه از سرقت ادبی افزود:خوشبختانه قوانین خوبی در این زمینه وجود دارد که کلی است و کافی نیست و باید هم کامل شود و هم به روز. با همین قانونی که متعلق به پنجاه سال پیش است هم می توان اقدام قضایی کرد ومجازاتهای مناسبی در قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان در نظر گرفته شده است.

  گودرزی افزود: طبق ماده ۲۳ این قانون، برای متخلفان حبس از شش ماه تا سه سال پیش بینی شده است. مطابق همین قانون دوسال پیش با شکایت اردلان سرفراز از علی لهراسبی، رضا صادقی و سینا سرلک برای هرکدام حکم دوسال حبس صادر شد. آنها بدون اجازه از ترانه سرفراز استفاده کرده بودند و به شکایت وی نیز وقعی ننهاده بودند. اما سرانجام مجبور شدند رضایت شاکی را بگیرند و از مجازات رها شوند. این نمونه ای از بی اعتنایی به کار شاعر است.

  یدالله گودرزی که با گروهها و خوانندگانی چون حجت اشرف زاده، میثم ابراهیمی، علی خدایی، مازیار عصری، آوان بند، مهرداد شهسوارزاده، شهاب اکبری همکاری داشته است گفت: اخیرا فردی به نام “میلاد دیناروند” یکی از سروده ای مرا بدون اجازه خوانده است و تاسف آور آنکه یک بیت را با اشتباه خوانده ودر جلدآهنگ کار نیز کلمه “حوا” را به صورت “هوا”نادرست نوشته است!! و نتیجه خطای خود را منتشر کرده است.

  متاسفانه برای چندمین بار است که استفاده بدون اجازه رخ می دهد. قبلا هم فرد دیگری به نام مجید فرجی شعر پاییز مرا خوانده ومنتشر کرده است. شوربختانه هنرمندان جوان حقوق دیگران را رعایت نمی کنند و این امر شرمندگی مصاعف دارد.

  گودرزی اظهار امیدواری کرد که مسئله با گفتگو و جلب رضایت حل شود و میلاد دیناروند تنبه یابد تا نیاز به شکایت نباشد. با این حال، شرایط برای اقدام قانونی مهیاست و وکیل اینجانب سینا میرزایی آماده تنظیم شکواییه است.

  https://www.borna.news/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D9%87%D9%86%D8%B1-6/867138-%D8%B3%D8%B1%D9%82%D8%AA-%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%DB%8C%DA%A9-%D8%B4%D8%A7%D8%B9%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%DB%8C%DA%A9-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87

پاسخ دهید