سازمان میراث فرهنگی شهرستان نیشابور؛

خانه پدری استاد پرویز مشکاتیان تخریب شد

0

موسیقی فارس_سهند اینانلو: رییس سازمان میراث فرهنگی شهرستان نیشابور از تخریب خانه تاریخی مرحوم پرویز مشکاتیان خبر داد.

“محمد اسماعیل اعتمادی” رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نیشابور، صبح روز ۱۴ خرداد از تخریب خانه استاد مشکاتیان، پدر سنتورنوازی ایران در این شهر خبر داد.
اعتمادی در این مورد به ایسنا گفت:تخریب این خانه تاریخی صبح امروز توسط مالک آن انجام گرفت که متأسفانه بعد از اطلاع ما حدود ۹۰ درصد بنا تخریب شده بود. منزلی که امروز به طور غیر مجاز تخریب شده، خانه مسکونی پدر استاد پرویز مشکاتیان بوده است و چون استاد دوران کودکی و نوجوانی خود را در این خانه سپری کرده‌اند به همین علت این خانه اهمیت خاصی داشت؛ این منزل مسکونی حدود دو تا سه سال قبل توسط ورثه به دو نفر فروخته شد.
وی در ادامه اظهار داشت: اداره میراث فرهنگی شهرستان نیشابور در حال انجام مراحل پایانی ثبت ملی این خانه تاریخی بوده و این موضوع را به مالک نیز اطلاع داده بودیم، اما متأسفانه مالک بدون اطلاع ما اقدام به تخریب بنا نموده است. اگر چه پیگیری کردیم که این اتفاق نیفتد اما متاسفانه این خانه به فروش رسید، البته با مالک وارد مذاکره شدیم که تخریب صورت نگیرد و تا پیش از این نیز مالکان همکاری خوبی داشتند، اما متاسفانه امروز این اتفاق افتاد و خانه پدری استاد مشکاتیان تخریب شد. پس از تخریب منزل بلافاصله به مراجع قضایی شکایت کردیم و اکنون لودر توقیف و راننده نیز بازداشت شد؛ همچنین مالکان تحت پیگرد قانونی قرار دارند، روز شنبه نیز از طریق دادگاه مجدد پیگیر این تخلف خواهیم بود.

خانه تاریخی استاد پرویز مشکاتیان

محمد اسماعیل اعتمادی در ارتباط با بازسازی این بنا گفت:امکان بازسازی مجدد بنا نیز وجود دارد چرا که این خانه تاریخی، معماری خاصی ندارد بلکه از لحاظ شخصیتی و جایگاهی ارزش فرهنگی دارد که می‌توانست به موزه تبدیل شود.

خانه تاریخی استاد پرویز مشکاتیان

وی در ارتباط با سایر موارد مشابه نیز بیان داشت: تاکنون حدود 20 تا 30 منزل تاریخی و یا مکان‌هایی که در آن‌ها شخصیت‎های برجسته و خاصی زندگی می‎کردند و همچنین برخی باغات قدیمی شناسایی شده و تلاش می‎شود تا جلوی تخریب آن‌ها گرفته شود. قطعا در این خصوص یک سازمان به تنهایی نمی‎تواند کاری انجام دهد، در توان میراث فرهنگی نیست که همه این مکان‌ها را تملک کنند، درخواست داریم یا مردم به حفظ آن‌ها کمک کنند و یا سرمایه‎گذاران این خانه‎های با ارزش را تملک کرده و به واحدهای گردشگری تبدیل نمایند.

اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید