«خوشا از عاشقی مُردن»

0

موسیقی فارس-آیدا دهرونی نژاد: امروز پنجم آذرماه سالروز درگذشت بابک بیات ؛ آهنگساز چیره دست دهه 40و50 است که خوانندگان بسیاری شهرت خود را مدیون او هستند.

بابک بیات موسیقیدان، نوازنده، تنظیم‌کننده و یکی از مهم‌ترین آهنگسازان فیلم در موسیقی ایران به شمار می‌رود.

علی‌حسین بیات‌زرندی‌مطلق معروف به بابک بیات نام هنری بابک بیات را برای فعالیت‌های هنری خود در نظر گرفت و به این نام شهرت یافت. وی در ۲۳ خرداد ۱۳۲۵ خورشیدی در تهران متولد شد.

او برخلاف خواسته پدرش که قصد داشت ازاو یک ورزشکاربسازد، به دنبال موسیقی رفت  و از ۱۹ سالگی در اپرای تهران مشغول به فعالیت شد. در گروه کُر باغچه‌بان به عنوان خواننده رسمی فعالیت هنری خود را آغاز کرد. بعد از آن با محمد اوشال، آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر جاز فولکوریک آشنا شد که نقطه عطف زندگی هنری این هنرمند به شمار می آید.

بابک بیات و احمدشاملو

بابک بیات سه بار برای ساخت موسیقی فیلم‌های «عروس»، «سرزمین خورشید» و «مردی شبیه باران» برنده سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد و با آهنگسازی مجموعه «ولایت عشق» به شهرت رسید.

جنگل، بن بست، خونه، فریاد زیر آب، علی کنکوری، تپش، خاتون، سایه، خورجین (بانوی شرقی)، فصل بد خاکستری (روح بزرگوار)، سقف، هیچ کسی مثل تو نبود، طلایه دار (ای بزرگ موندنی) و از ماندگارترین آثار این آهنگساز هستند.

بابک بیات و بهرام بیضایی

«خروس زری پیرهن پری» ،«سکوت سرشار از ناگفته هاست» و «چیدن سپیده دم»را در همکاری با احمد شاملو آهنگسازی کرد.

سریال «خانه‌به‌دوش» (مراد برقی-1352) به کارگردانی پرویز کاردان یکی از کارهای وی پیش از انقلاب است که به شهرتش کمک بسیاری کرده است.

غریبه، خورشید در مرداب، شب آفتابی (با ترانه عروسک قصه من)، برهنه تا ظهر با سرعت، فریاد زیر آب فیلمهایی هستند که موسیقی آنها را ساخته است.

فیلم مرگ یزدگرد(بهرام بیضایی-1362)، نقطه ضعف و ریشه در خون، شاید وقتی دیگر، مسافران (بهرام بیضایی)، سریال سلطان و شبان، کشتی آنجلیکا، عروس، پرده آخر، طلسم، مرسدس، جهان پهلوان تختی، دست های آلوده، اتوبوس، قرمز، دو زن، شیدا و در آخر سریال ولایت عشق دیگر فیلمها و سریالهایی است که در جایگاه آهنگساز در آنها حضور داشته است.

۸۳ درصد آثار وی سینمایی و ۱۷ درصد آثارش تلویزیونی است. از مجموع ۶۸ اثری که در کارنامه دارد در ۵۷ اثر در سینما فعالیت داشته است.

ازبابک بیات درسال ١٣٦٤ و در چهارمین جشنواره فیلم فجر برای ساخت موسیقی فیلم اتوبوس تقدیر شد. وی در سال 69 برنده  سیمرغ بلورین بهترین موسیقی در نهمین جشنواره فیلم فجر برای ساخت موسیقی فیلم عروس شد. در پانزدهمین جشنواره فیلم فجر برای ساخت موسیقی فیلم سرزمین خورشید و مردی شبیه باران شد در واقع به طور کلی بیات ۱۲ بار به خاطر موسیقی متن فیلم‌هایش کاندیدای دریافت سیمرغ بلورین شده و سه بار برای «عروس»، «سرزمین خورشید» و «مردی شبیه باران» این جایزه را گرفت به همین دلیل بیات را می‌توان یکی از مهم‌ترین آهنگسازان فیلم در تاریخ جشنواره‌ فیلم فجر دانست.

او درفیلم های سگ کشی به کارگردانی بهرام بیضایی، متولد ماه مهر از ساخته‌های احمدرضا درویش و هیوا به کارگردانی و نویسندگی رسول ملاقلی‌پور به عنوان بازیگر به ایفای نقش پرداخته است.

شاگردان و خوانندگان بیات در منزل وی دقایقی پس از اعلام فوت وی

سرانجام این هنرمند وارسته در پنجم آذر 1385به علت نارسایی کبدی دیده از جهان فروبست و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید