از میوه فروشی تا رهبر ارکستر

موسیقی فارس-سارا تقی نژاد: گلاس مارکانو دختر ۲۴ ساله ونزوئلایی در یک مسابقه جدید بین المللی برای رهبران ارکستر زن، برنده جایزه ویژه شد. این مسابقه که ماه سپتامبر گذشته در پاریس برگزار شد، دو ارکسترِ سرشناس-فیلارمونیک پاریس و ارکستر موتسارت پاریس راه اندازی کرده بودند.

رومن فیوت، از اعضای ارکستر موتسارت پاریس گفت: «او یک زن جوان بی نهایت بااستعداد، پُرکار و باهوش است که حرفه درخشانی در آینده خواهد داشت.»

او برای رهبری نوازندگانی که تقریبا هیچگونه تماس قبلی با آنها نداشت در جایگاه مخصوص رهبر ارکستر قرار گرفت. گلاس مارکانو، همه را تحت تاثیر قرار داد.

کلیر گیبالت، یک رهبر ارکستر مشهور زن که فرانسوی و بنیانگذار ارکستر موتسارت پاریس است در باره مارکانو به مجله فرانس موزیک گفت: «چه استعدادی! او یک زن ۲۴ ساله‌ای است که هرگز از ونزوئلا خارج نشده بود و با این وجود توانست کارش را انجام دهد.»

ابتدا مارکانو در نظر داشت پس از مسابقه به ونزوئلا بازگردد ولی هنوز در شهری که قبلا فقط در تلویزیون دیده بود زندگی می‌کند.

در مقایسه با کاراکاس روال عادی زندگی در پایتخت فرانسه او را متعجب می‌کند. به خصوص سوپرمارکت‌ها که قیمت‌شان ثابت است- ونزوئلا با نرخ تورم فوق العاده و افزایش هزینه زندگی مواجه است.

مارکانو می‌گوید: «در ونزوئلا ما در استرس دائم زندگی می‌کنیم؛ چون قیمت‌ها هر روز افزایش پیدا می‌کند ولی دستمزدها نه. شخص به خاطر این که مجبور است بیشتر کار کند و به دنبال راه‌هایی برای ادامه زندگی باشد، استرس دارد.»

ولی با وجود این که مارکانو از کسانی که ضمانتش را کرده‌اند کمک مالی دریافت می‌کند، مصمم است راهی برای کسب درآمد و فرستادن پول برای خانواده‌اش پیدا کند.

لازم به ذکر است که سه ماه قبل این دختر در میوه فروشی خانواده‌اش در شهر یاراکوی ونزوئلا کار می‌کرد ولی اکنون در پاریس مقابل برج ایفل سلفی می‌گیرد و در محافل موسیقی فرانسه مورد تحسین قرار گرفته‌ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *