حذف دسته بندی urban از جوایز گرمی؛

تغییر نام جوایز گِرَمی در حمایت از جنبش ضد نژادپرستی

0

موسیقی فارس: گِرَمی اعلام کرد جایزه بخش urban را به دلیل برداشت های نژادپرستانه از دسته بندی جوایز حذف می‌کند.

به گزارش موسیقی فارس و به نقل از “اسکای نیوز”، آکادمی گرمی با اعلام حذف جایزه best urban contemporary album (بهترین آلبوم معاصری شهری) از دسته بندی رقابتی‌اش، جایزه جدیدی به نام the best progressive R&B album (بهترین آلبوم پیشگام آر.اند.بی) را جایگزین می نماید. این آکادمی معتبر جهانی دلیل این اقدام را برداشت های نژاد پرستانه از چنین دسته بندی خوانده و می گوید با ایجاد بخش urban در موسیقی، عملا هنر سیاهپوستان را از بقیه جامعه جدا کرده ایم و این امر خلاف شان انسانی است. گرمی وعده داده در اولین گردهمایی اهدای جوایز، این جایگزینی را صورت می دهد. برگزارکنندگان گرمی انگیزه اصلی انجام چنین عملی را حمایت از جنبش ضد نژادپرستی در ایالات متحده آمریکا خوانده و از معترضان حمایت کرده اند.

ژانر urban که به اشتباه در فارسی به معنای “شهری” ترجمه شده است از دل تاریخ زندگی سیاهان در آمریکای قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی گرفته شده است. چرا که اغلب سیاهپوستان در مزارع و برای مشاغل کشت و زرع مورد بردگی قرار می‌گرفتند و به همین جهت با خانواده خود در بخشی مجزا از محل زندگی اربابان سکونت داشتند. از همان دوران بخشی را که خانواده های سیاهپوستِ کشاورز در آن زندگی می کردند را urban نامیدند و بعدها ژانری که سیاهان در موسیقی ایجاد کردند نیز موسیقی urban نام گرفت. این حوزه از موزیک غربی سبک‌هایی نظیر؛ هیپ هاپ، رپ، آر.اند.بی، گریم و… را شامل می شود.

گفتنی است تاکنون هنرمندان سرشناسی چون بیانسه، ریحانا، فارل ویلیامز و لیزو برنده جایزه گرمی در بخش best urban contemporary album شده اند.

منبع: اسکای نیوز
ترجمه: سهند اینانلو

اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید